Prešov, 9. február – Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska zrealizovala počas jesene 2021 vyznačenie trasy Svätomariánskej púte, ktorá prepája štyri hlavné pútnické miesta Prešovského kraja. Trasa zároveň presahuje do Podkarpatského vojvodstva.

Pútnici, ktorí zavítajú do Prešovského kraja, sa už môžu vydať po vyznačenej trase dlhej viac ako 250 km, ktorá prepája pútnické miesta – Ľutina, Levoča, Litmanová a Gaboltov. „Táto trasa vedie už po existujúcich turistických chodníkoch pre peších, ako i cyklistov. Má kruhový charakter, čiže pútnici na ňu môžu ´naskočiť´ v akomkoľvek bode, nemusia sa báť, že minú cieľ, resp. začiatok. Pri pútnickom turizme je totiž často samotná cesta vnímaná viac ako cieľ,“ opisuje ráz trasy výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Realizátorom vyznačenia trasy bol dlhoročný skúsený značkár a predseda Regionálnej rady Klubu Slovenských turistov Levočské vrchy-Branisko Ernest Rusnák: „Samotné značenie sa začalo v polovici júla na hrebeni Levočských vrchov. Najviac času mi zabrali tabuľky, ktoré som musel ísť montovať na smerovníky často prístupné len po ´vlastných´, v niektorých prípadoch vzdialené aj dve hodiny pešo, taký istý čas aj naspäť. Boli to napr. smerovníky Pusta na hranici s Poľskou republikou, potom smerovník v sedle Lysina v pohorí Čergov, na Branisku pod Smrekovicou, na lúke Kravcová a v sedle Humence.

V pohorí Bachureň boli dlhšie trasy do sedla pod Kohútom, k smerovníku Močiare, na Marduňu v pohorí Bachureň. V Levočských vrchoch, keďže ich dobre poznám, som až na malé výnimky došiel autom alebo elektrickou kolobežkou takmer všade. Autom boli prístupné aj ostatné údolia.“

Značenie sa realizovalo prostredníctvom 86ich donorských tabuliek schválených podľa príslušnej normy KST. Trasa prevádza pútnikov aj prírodnými krásami Prešovského kraja, akými sú Lačnovský kaňon, Rajtopíky a známe pohoria s podmanivými výhľadmi – Branisko, Bachureň, Spišská Magura či Čergov. Časť púte je situovaná aj do Podkarpatského Vojvodstva medzi pútnickými miestami Litmanová a Gaboltov.