Hrad Bodoň, Abranovce

Abranovce 25, 082 52
N 48.93710892278303 E 21.400234940706966

Hrad je postavený na výraznej skalnej vyvýšenine okrúhleho tvaru v nadmorskej výške 855,2 m. Má niekoľko názvov – okrúhly tvar skaly dal hradu názov aj Kerekku (Okrúhla skala) v stredoveku. Slovanské obyvateľstvo blízkeho okolia ho pre zvláštny tvar, keď z diaľky vyčnieva nad horizont ako makovička pomenovalo Makovica.

Tretím názvom je Bodoň, podľa jeho zakladateľa – šľachtica Buduna z Ploského. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza práve z roku 1285, keď ho dal Budun postaviť. Podľa zachovalých listín sa tu ukrývali jeho rodinní príslušníci (manželka a deti) počas tatárskych vpádov koncom 13. a zač. 14. storočia.

Osídlenie v stredoveku nebolo dlhodobé. Avšak archeologický výskum odkryl niekoľko stavieb a to hlavne základy hlavnej veže. Táto veža spolu s viditeľnými valmi bývalých hradieb sú najviditeľnejšími pozostatkami hradu. Stopy po hradnom opevnení je dnes vidieť aj na skalnej plošine. Iné stopy po murovaných objektoch nie sú. Predpokladá sa, že na plošine stáli drevené obydlia a hospodárske objekty.
Hrad Bodoň je svojou nadmorskou výškou jedným z najvyššie položených stredovekých hradov na Slovensku. Zaberá takmer celú vrcholovú plošinu s rozmermi 52×50 m. Výška skalných stien je až 20 metrov a slúžia aj ako cvičné steny pre skalolezcov.

Pri hrade je možnosť opekania, v blízkosti nájdete aj prameň pitnej vody. Rovnako z hradu je nádherný výhľad do údolí.