Dom ľubovnianskeho mešťana, Stará Ľubovňa

Námestie sv. Mikuláša 21, 064 01 Stará Ľubovňa
N 49.30207920268344 E 20.690270496383135

Dom ľubovnianskeho mešťana približuje život strednej meštianskej vrstvy v Starej Ľubovni. Dom je zariadený dobovým nábytkom prevažne z 19. storočia v štýle „altdeutsch”, pričom celú expozíciu obohacujú starožitné doplnky, z ktorých mnohé sú darmi od potomkov starých ľubovnianskych rodín, čím dom naberá skutočne staroľubovnianskú atmosféru.

Unikátom Domu ľubovnianskeho mešťana je odhalená klenba dokonale zachovanej čiernej kuchyne s kuchynským vybavením, ďalej pracovňa mešťana, obývacia miestnosť a spálňa.

Prehliadka je obohatená aj o staré dobové fotografie zo života Ľubovňanov a pohľadov na starobylé ulice, ktoré návštevníka prenesú do nie až tak dávnej histórie mesta Stará Ľubovňa. Zároveň je na nich možné krásne sledovať architektonickú premenu mesta, keďže mnohé z domov dnes už neexistujú.

Dom ľubovnianskeho mešťana je sprístupnený od priestorov pivnice, kde je v súčasnosti inštalovaná expozícia dielne modrotlače, až po povalu, kde sa dozviete niečo viac o remeslách a cechoch v Starej Ľubovni a jej okolí.

Mincovňa

Kedysi významné remeselnícke mesto Stará Ľubovňa malo na konci 18. storočia aj svoju vlastnú menu, tzv. „ľubovniansky zlatý”.

Dom ľubovnianskeho mešťana oprášil toto platidlo, a tak sa vám naskytá jedinečná možnosť vlastnoručne si vyraziť svoju mincu. Je len na vás, či si ju necháte pre šťastie, alebo ju použijete ako platidlo v Stredovekom vojenskom tábore pod hradom na disciplíny, akými sú: jazda na koni, streľba z kuše, streľba z luku, detský lanový park a pod.

Ako vyzerá táto minca a aké je odhalenie spišského tajomstva, to vám už porozpráva Dom ľubovnianskeho mešťana.

Od mája roku 2010 razia už aj Ľubovniansky medenák!

Otváracie hodiny

pondelok - piatok 8.00 h - 16.00 h

2,00€ / osoba