Ekofarma Odorica, Levoča

Odorica 4, 054 01 Levoča
N 48°59'57''N E 20°37'02''E

Ekofarma Odorica sa nachádza v trojuholníku medzi obcami Levočské Lúky – Levoča – Spišský Hrhov na úpätí Medvedích vrchov pri prameni Odorice.  Je to akési bylinkové kráľovstvo, o ktoré sa stará pani Zuzana Homolová, bývalá predsedníčka Zväzu ekologického poľnohospodárstva.Okrem pestovania sa venujú aj chovu zvierat. Produkty predávajú vo svojej prevádzke a distribuujú do šesťdesiatich obchodov na Slovensku.

Prístup k tejto ekofarme je možný len autom s vysokým podvozkom, inak riskujete dieru v nádrži, alebo pešo po kamenistej lesnej ceste, ktorá sa zmení na poľnú cestu zbrázdenú kolesami od traktora.

Ekofarma Odorica je rodinná farma zameraná na pestovanie liečivých bylín. Spolu s jedným zamestnancom sa o ňu stará Zuzana Homolová, ktorá sa ako jediná spomedzi pôvodných majiteľov vrátila žiť na farmu. Odorica je už 20 rokov registrovaná v systéme ekologického poľnohospodárstva. Ekologické poľnohospodárstvo je systém hospodárenia založený na spolupráci s prírodou. Nepoužíva syntetické hnojivá, pesticídy, regulátory rastu či iné chemické látky.

Hlavnou činnosťou ekofarmy je výroba bylinných výťažkov, tinktúr. Receptúru vymyslel už otec majiteľky a dodnes vyrábajú 14 druhov. Tinktúry sú vyrábané z jednej rastliny a majú širokú pôsobnosť na ľudský organizmus. Výnimočným produktom farmy sú Odorické kvapky, vyrábané zo štyroch liečivých bylín.

Všetky produkty farmy sú označené známkou BIO kvality. Farma je držiteľom BIO certifikátov ako na pestovanie bioproduktov, tak aj na výrobu biopotravín.