Kamenický hrad, Kamenica

082 71 Kamenica
N 49.19586764428607 E 20.969949992835996

Kamenický hrad, alebo aj Castrum Thorku. Prvá zmienka o tomto hrade pochádza z roku 1306, avšak postavený bol už pravdepodobne v roku 1248. Táto stavba stojí blízko poľských hraníc a bola postavená za vojenským účelom ako pevnosť, z ktorej dobové vojská strážili a kontrolovali dostupné územie.

Základom tejto stavby bola veža v podobe valca. Južná strana patrila palácovej časti a celá stavba bola obohnaná hradným múrom, kde niektoré jeho časti sa dochovali až dodnes. V súčasnosti prebiehajú práce na obnove hradu, ktorých sa ujali šikovní ľudia z Občianskeho združenia Kamenná veža. 

Kamenický hrad je zrúcanina hradu nad obcou Kamenica, ležiacou na severozápad od mesta Sabinov, na vápencovom brale v pohorí Čergov.

Kamenický hrad dal podľa dochovaných písomností postaviť v prvej polovici 13. storočia Dietrich, gróf spišských Sasov. Okolie hradu bolo kráľovským poľovným revírom.

V 16. storočí bol hrad rozstrieľaný a rozbúraný a jeho skazu dovŕšila rodina Tahy, ktorá na postavenie liehovaru v Lúčke použila materiál z múrov hradu. Kamenický hrad bol svojou rozlohou trinástym najväčším na Slovensku.

Z centra obce Kamenica je výstup na hrad veľmi dobre značený. Značky vás privedú na severovýchodný okraj dediny. Výstup s prevýšením 224 metrov trvá necelú hodinu. Chodník sa hneď po opustení cesty rozdvojuje, vľavo po 200 metroch pri vstupe do lesa začína náučný chodník s 10-timi tabuľami a vpravo je neoficiálny chodník s výstupom na východný okraj vrcholového hrebienka.