Kráľova Studňa a rozhľadňa, Bardejovský región

086 06 Lenartov
N 48.810284193201845 E 21.178523409862063

Hlavným cieľom nášho občianskeho združenia je propagácia historického územia Kráľova studňa. Naše združenie od svojho vzniku  dosiahlo niekoľko stanovených cieľov. Podarilo sa nám postaviť najvyššiu turistickú rozhľadňu v bardejovskom okrese s výškou 13 metrov. Vybudovali  turistickú útulňu pri Kráľovej studni, ktorú navštevuje čoraz viac turistov hlavne z Poľska. Zhotovili sme jedinečnú drevenú lavicu znázorňujúcu troch kráľov ktorí sa na tomto území stretli v roku 1471. Vyznačili sme zelenú turistickú značku z Lenartova na Kráľovu studňu.

Pravidelne sa staráme o samotnú Kráľovu studňu, aby tam bolo vždy čisto, v lete vykosené a pod. Spravili  informačné tabule na začiatku turistického chodníka a aj pri samotnej útulni. Všetky naše doterajšie aktivity vykonávame výlučne na dobrovoľníckej báze spolu s našimi deťmi, za čo nás v roku 2014 Prešovské dobrovoľnícke centrum ocenilo v súťaži Krajské srdce na dlani ako TOP organizáciu.

Od roku 2011, kedy sme dokončili výstavbu turistickej rozhľadne a po postavení turistickej útulne, je to naozaj turisticky vyhľadávané miesto nielen v lete, ale počas celého roka, kde organizujeme rôzne podujatia, na ktoré prichádzajú obyvatelia nielen z nášho regiónu, ale aj zo susedného Poľska.

Rozhľadňa stojí v bezprostrednej blízkosti slovensko – poľskej štátnej hranice nad obcou Lenartov, v lokalite Kráľova studňa. Vybudovali ju členovia a sympatizanti Občianskeho združenia Kráľova studňa z Lenartova.
Rozhľadňa má 4 podlažia, pričom najvrchnejšie je prekryté strechou. Pri rozhľadni sú umiestnené stoly a lavičky s ohniskom. No a v studničke, ktorej názov je Kráľova studňa, nájdete kvalitný zdroj pitnej vody. Za pekného počasia sa nám z zozhľadne naskytne nádherný pohľad na celý Čergovský hrebeň, vrch Busova , Magury, okolité obce a aj poľskú Javorinu. Rozhľadňa pri Kráľovej studni je v súčasnosti najvyššou rozhľadňou v okrese Bardejov. K rozhľadni sa najjednoduchšie dostanete z obcí Lenartov a Obručné.

Podujatia:

  • Zimný  prechod Okolo Kráľovej studne na bežkách
  • Kultúrne podujatie pod názvom Lenartovský rebriňák
  • Stanovanie s deťmi pri Kráľovej studni
  • Beh do kopca na Kráľovu studňu
  • Silvestrovský výstup na Minčol