Kráter – Vyšné Ružbachy

N 49.30626165081859 E 20.5604006
Vyšné Ružbachy sa môžu popýšiť netradičnou prírodnou zaujímavosťou, ktorou je travertínové jazierko v tvare krátera. Tento Ružbašský Kráter je navyše vďaka svojej veľkosti považovaný aj za najväčšie travertínové jazero na Slovensku a možno aj v celej strednej Európe. Tento unikát je navyše od roku 1967 zaradený medzi chránené prírodne útvary Slovenska.

Ružbašský Kráter nájdete v obci Vyšné Ružbachy pri Spišskej Magure. Traverínové jazierko sa nachádza v stredozápadnej časti obce. Čo sa týka samotného travertínového jazierka, tak má viac-menej kruhový tvar s priemerom približne 20 metrov. Hĺbka jazera je približne 3 metre. Je lemované obrubou, ktorá ma výšku tak možno okolo jedného metra a široká je 2 metre.

Celková plocha Kráteru vo Vyšných Ružbachoch je takmer 300 m².
Toto travertínové jazero má formu misovitej depresie, ktoré vzniklo usadením travertínu z vytekajúcej minerálnej vody. Vznikla tak travertínová kopa, ktorá sa časom prepadla. Prepadnuté miesto bolo následne vyplnené minerálnou vodou. Vďaka tomu sa tu vytvorilo veľmi pekné travertínové jazierko kráterovitého tvaru.

Zdroj foto: https://www.planetslovakia.sk/relax/85-ruzbassky-krater

Plánovač výletu

Naplánuj si výlet na 48 hodín