Náučný chodník Kvašná voda, Cemjata

080 01 Prešov
N 48.96755461611822 E 21.192954198378896

Cemjata je súčasťou Šarišskej vrchoviny a v minulosti bola známou kúpeľnou a rekreačnou oblasťou. Aj v súčasnosti majú návštevníci možnosť osviežiť a napiť sa z liečivých minerálnych prameňov Kvašná voda a Kadlubek, ktoré sa nachádzajú v oblasti Kvašnej vody. Cemjata sa nachádza neďaleko Prešova.

Náučný chodník Kvašná voda vedie prímestskou časťou Prešova – lesoparkom Cemjata. Vedú k nemu viaceré turistické trasy. Jedna z nich sa začína sa v lesníckom arboréte Ortáše v mestskej časti Vydumanec, pokračuje k minerálnemu prameňu Kvašná voda, ďalej Čertovým kameňom a opäť na Ortáše. Druhou trasou od zastávky Za Kalváriou sa pôjdete po zelenej turistickej značke na Kvašnú vodu (altánok,detské ihrisko a preliezky). O 500 m ďalej nájdete prameň Kadlubek.
Ďalšou možnosťou je začiatok trasy v Cemjate,po červenej turistickej značke sa dostaneme k Čertvomu kameňu a po žltej na Kvašnu vodu.

Po trase je 9 zastávok s drevenými informačnými panelmi, ktoré informujú o faune a flóre, hospodárskom využívaní pôdneho fondu, o minulosti Kvašnej vody, geomorfológii, estetike lesa, arboréta. Na niektorých zastávkach sú aj lavičky, studničky a ohniská.

Otváracie hodiny

Otvorené 24 hodín

Auto
[P] Vydumanec park
Za zastávkou autobusu Vydumanec, odbočka vľavo na parkovisko Kvašná voda.

Verejná doprava
Linka č.18.
Zastávka autobusu Vydumanec.