Ľutina

082 57 Ľutina
N 49°10'1.71" E 21°2'49.89"

Bazilika Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine bola postavená v roku 1908.  9. júna 2010 bola pričlenená zvláštnym Putom duchovného príbuzenstva k Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme s privilégiom plnomocných odpustkov.

Krásne miesta Svätomariánskej púte vám otvoria srdce

Ak sa chceme pripraviť na budúcnosť, potrebujeme poznať svoju minulosť. Podobne to platí pre cestovanie na ďaleké miesta, ktoré túžime navštíviť. Pred tým, než sa vydáme na cestu do ďalekých končín zeme, mali by sme poznať svoj rodný kraj. Ten, ktorý nás kreoval a dal nám  identitu, ktorú by sme mali dokonale poznať. V tomto nám môže byť nápomocná Svätomariánska púť so svojimi výnimočnými miestami Prešovského kraja.

Pútnické miesto Ľutina

Čergovské pohorie v sebe ukrýva množstvo historických pokladov, neopakovateľných prírodných úkazov a pútnické miesto pri obci Ľutina, plné Božej prítomnosti. Navštívte nádhernú Baziliku Zosnutia Presvätej Bohorodičky, ktorej pomyselnou korunou je nádherný ikonostas a oltár v barokovom štýle. Načerpať nové sily a Božiu lásku môžete aj v neďalekej Záhrade Bohorodičky, ktorá pôsobí na človeka blahodarne a upokojujúco. Nemôžete obísť ani drevený chrám s vyhliadkovou vežou, z ktorej je nádherný výhľad na priľahlé prírodné krásy.

Vydajte sa na cestu sebapoznania po výnimočných miestach Svätomariánskej púte, ktoré dýchajú Božou prítomnosťou. Hľadajte a nájdete skutočný zmysel života, ktorý uvidí len vaše úprimné srdce. Zastavte, stíšte sa a otvorte dvere svojho srdca dokorán, nech sa duša zhlboka nadýchne.

Svätomariánska púť („Svetlo z východu“) vyzdvihuje kultúrne, prírodné, historické, spoločenské a duchovné hodnoty slovanského národa vzťahujúce sa k posolstvu a mariánskym tradíciám.

Investície z projektu:

  • Rekonštrukcia spevnenej plochy v areáli Baziliky minor v Ľutine
  • Dobudovanie oddychovej zóny – zeleň, lavičky, odpadkové koše
  • Detské ihrisko
  • Rekonštrukcia turistického prístrešku
Webová stránka bola vytvorená v spolupráci s Unceasing Solutions s.r.o.