Malkovská hôrka, Cemjata

N 48.97041773875532 E 21.21214809652944

Malkovská hôrka sa nachádza v lesoparku Cemjata pri Prešove. Nevysoký vrch ponúka možnosť ako príjemne a aktívne stráviť voľné chvíle. Toto výletné miesto obľubujú hlavne obyvatelia mesta Prešov a blízkeho okolia, preto ich tu počas víkendu určite stretnete v hojnom počte.

Výstup na Malkovskú hôrku je nenáročný, vhodný pre rodiny s detičkami ako aj menej zdatných turistov. Lesná cesta umožňuje prístup aj na bicykli. Vrcholová časť ponúka pekné výhľady na mesto Prešov a okolité pohoria. Nachádza sa tu aj drevený prístrešok, kde sa môžete rozložiť, občerstviť sa a oddýchnuť si.

Na Malkovskú hôrku vedie niekoľko značených turistických chodníkov. Na výber tak máte možnosť trasy, ktorá vedie z Hanisky pri Prešove, od prešovskej kalvárie, z Radatíc, Janova či Cemjaty. Všetky uvedené trasy sú pomerne krátke (okolo 2 km).

Vrch Malkovská hôrka je pekným výletným miestom nachádzajúcim sa v bezprostrednej blízkosti Prešova – blízko, a zároveň ďaleko od ruchu mesta. Z jeho kedysi zalesneného vrcholu sa vďaka nepríliš dávnej veternej smršti a popadaným stromom otvárajú pekné výhľady na Prešov a okolie. Na vrchole sa nachádza drevený turistický prístrešok s posedením. Na Malkovskú hôrku vedie viacero značených turistických chodníkov. Možno sa sem dostať z Hanisky pri Prešove, od prešovskej kalvárie, z Radatíc, Janova či Cemjaty. Túra je nenáročná, vhodná pre menej zdatných turistov i ostatných ľudí, ktorí sa rozhodli vymeniť na chvíľu mestský ruch za šum lesa.

Novinkou je rozhľadňa na Malkovskej hôrke sa nachádza v lesoparku Cemjata pri Prešove. Vedie sem niekoľko značených turistických chodníkov ako napríklad z Haniská pri Prešove, z Radatíc Janova, Cemjaty alebo  od prešovskej kalvárie. Trasy sú krátke, približne asi do 2 km.

V priebehu pekných dní je toto miesto navštevované nie len domácimi obyvateľmi ale aj turistami. 

Trasa  vedie lesnou cestou, ktorá je nenáročná a preto to zvládnu aj malé detičky, málo zdatný turisti. Trasou vedie lesný chodník, ktorý je prispôsobený aj prístupu na bicykli.  Cestou sú pre turistov k dispozícií altánky, lavičky, kde môžete načerpať síl.  Z vyhliadkovej veže je krásny výhľad na  Šarišský hrad, Kapušiansky hrad, Stráž, Čergovské pohorie a Slánske vrchy.

Každý rok sa tu koná podujatie pri  otváranie jari, ktoré je spojené aj s programom v meste Prešov. 

Webová stránka bola vytvorená v spolupráci s Unceasing Solutions s.r.o.