Miniskanzen drevených chrámov

N 49.16781477959121 E 21.046056284891
Miniskanzen drevených chrámov v Ľutine je unikátnym miestom, na ktorom nájdete verné zmenšeniny drevených chrámov východného obradu.

Miniskanzen pritom vznikol s cieľom zachovať a prezentovať spoločné dedičstvo slovensko-ukrajinského pohraničného regiónu – drevených chrámov, z ktorých sa na území východného Slovenska dodnes zachovalo viac ako 40.

Miniskanzen je situovaný v areáli Baziliky minor na pekne upravenej ploche s chodníkmi a informačnými tabuľami, ktoré približujú stručnú históriu každého chrámu.

Na jednom mieste tu máte možnosť obdivovať viac ako 40 skvostov ľudovej a duchovnej architektúry, ktoré sú presnými replikami svojich originálov. V miniskanzene nájdete zmenšeniny chrámov z obcí Frička, Krivé, Zboj, Hrabová Roztoka či Ruský Potok. Okrem toho sú tu inštalované aj miniatúry vybraných drevených chrámov poľského a ukrajinského prihraničného územia. Drevené kostolíky sú vyhotovené v mierke 1 : 10.
krem miniskanzenu tvorí jednu z dominanánt Ľutiny aj nový drevený chrám s vyhliadkovou vežou, z ktorej sa naskytá krásny výhľad na okolie. Tento chrám je vernou kópiou pôvodného zhoreného chrámu. Samotná obec Ľutina je pritom známym pútnickým miestom.

Otváracie hodiny

Web :https://www.miniskanzen.sk/

Plánovač výletu

Naplánuj si výlet na 48 hodín