NPR Šimonka, Vranov nad Topľov

N 48.9436637649654 E 21.470415469301972

Šimonka s nadmorskou výškou 1 092 m n. m. je najvyšším bodom Slanských vrchov. Z jej vrcholu sa naskytá krásny panoramatický výhľad. Za priaznivých podmienok je možné vidieť dokonca aj Vysoké Tatry či Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách.

Národná prírodná rezervácia Šimonka bola vyhlásená v roku 1950 a je najstaršou v okrese Vranov nad Topľou. Rozprestiera sa na výmere 33,52 hektárov v katastrálnych územiach obcí Hermanovce nad Topľou, Zámutov a Zlatá Baňa na pomedzí okresov Vranov nad Topľou a Prešov.

Predmetom ochrany v prírodnej rezervácii sú zvyšky bukového pralesa na jej vrcholovej časti, ktorý je dôležitý z vedeckovýskumného, náučného a kultúrno-výchovného hľadiska. Veľkou vzácnosťou je liana – zákonom chránený plamienok alpínsky, ktorý v rezervácii rastie na niekoľkých miestach.
Na andezitovom vrchole Šimonky sa nachádza malá nezalesnená plocha s vystupujúcou skalkou, odkiaľ je vynikajúci výhľad.


PRÍSTUP:
Výstup na vrchol Šimonka je mierne náročný. Najobľúbenejšia cesta vedie z obce Zlatá Baňa po zelenej turistickej značke a ďalej po žltej turistickej značke až na vrchol.


Turistická prístupnosť
Šimonka s nadmorskou výškou 1 092 m n. m. je najvyšším bodom Slanských vrchov. Z jej vrcholu sa naskytá krásny panoramatický výhľad. Za priaznivých podmienok je možné vidieť aj Vysoké Tatry či Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách. Výstup na vrchol je mierne náročný. Najobľúbenejšia cesta vedie z obce Zlatá Baňa po zelenej turistickej značke cez Grimov laz a ďalej po červenej a žltej turistickej značke až na vrchol.

Začiatok trasy: Temný les (670 m n. m.)
Koniec trasy: Šimonka (1 092 m n. m.)
Čas: 1:40 h
Vzdialenosť: 4,2 km
Stúpanie: ↗ 432 m
Klesanie: ↘ 10 m
Najvyšší bod: 1 092 m n. m.
Najnižší bod: 670 m n. m.
 

Otváracie hodiny

Kontakt :