Vojenská expozícia Michala Strenka, Stará Ľubovňa

Zámocká 1636, 064 01 Stará Ľubovňa
N 49.31610846165712 E 20.697246848580605

Vojenská expozícia Michala Strenka je realizovaná formou vonkajšej aj vnútornej prezentácie, ktorou  približuje hlavne obdobie II. svetovej vojny. Bez nenávisti a predsudkov vzdáva úctu všetkým zúčastneným stranám dotknutým vojnovým konfliktom vytvorením pavilónov jednotlivých krajín. Poukazuje na krutosť, následky zbabelosti, ale aj česť a hrdinstvo. Samotné umiestnenie expozície má symboliku v tom, že počas II. svetovej vojny na Ľubovnianskom hrade sídlilo nemecké trestné komando. Okrem predstavenia osoby Michala Strenka ponúka expozícia možnosť prejsť sa po realisticky vybudovanom zákope v celkovej dĺžke vyše 100 metrov a v jeho okolí možnosť vidieť niekoľko podzemných bunkrov a delostreleckých batérií.

Návštevníci môžu v expozícii vidieť pozemnú a leteckú techniku. Expozícia obsahuje aj veľkú zbierku palných zbraní prevažne z obdobia II. svetovej vojny, ale aj zbrane povojnovej produkcie. Časť expozície venuje aktuálnym vojnovým konfliktom a pôsobeniu našich vojakov v týchto konfliktoch a jednotlivých mierových misiách.

Svojpomocne ju vybudovala nezisková organizácia nesúca meno tohto vojaka americkej armády z 2. svetovej vojny ešte vlani. Návštevníci expozície si môžu pozrieť veľkú zbierku palných zbraní prevažne z obdobia druhej svetovej vojny, ale aj zbrane povojnovej produkcie.  Aktuálne je vystavená  aj pásová a kolesová obrnená technika, protilietadlové delo aj stíhacie lietadlo.

Expozícia má  veľký edukačný význam.  „Jej hlavnými cieľmi sú poukázať na krutosť vojny, následky zbabelosti, ale aj česť a hrdinstvo, upevňovať národné povedomie, pripomenúť si pamiatku padlých v druhej svetovej vojne a účasť našich rodákov na protifašistickom odboji v našom regióne a vo svete. Tiež osloviť mladú generáciu, čo všetko vojna so sebou prináša a zároveň vekovo staršej generácii pripomenúť, že nesmieme zabudnúť na utrpenia našich rodičov a starých rodičov z vojny.

Michael Strenk sa narodil 10. novembra 1919 v obci Jarabina v okrese Stará Ľubovňa. Chudoba však rodinu vyhnala za prácou do Ameriky. Keď Hitler napadol Československo, vstúpil dobrovoľne do armády. Jej velenie ho pre jeho výnimočné schopnosti pridelilo do elitnej jednotky Marine Raiders, ktorej vojaci podnikali bleskové prepady Japoncov na ostrovoch v Tichom oceáne. Hoci sa seržant Strenk stal legendou, stelesnením pravého bojovníka za slobodu a nezávislosť, jeho život zostal neznámy.

Pod jeho velením vojaci americkej námornej pechoty po niekoľkodňových krvavých bojoch s Japoncami 23. februára 1945 vztýčili zástavu na ostrove Iwodžima. Vďaka expresívnej fotografii Joea Rosenthala sa šestica vojakov dvíhajúca americkú vlajku stala slávnymi uctievanými hrdinami po celej Amerike.Strenkovi však osud nedoprial, aby sa toho dožil. O niekoľko dní neskôr zahynul po zásahu črepinou z delostreleckého granátu. Mal vtedy 25 rokov. Strenk upadol na Slovensku takmer do zabudnutia. V roku 2016 uzrel svetlo sveta dokumentárny film o tomto vojakovi od režiséra Dušana Hudeca Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom.

 

Webová stránka bola vytvorená v spolupráci s Unceasing Solutions s.r.o.