Vrch Eliášovka s vyhliadkou, Litmanová

N 49.403363273444036 E 20.64145199606319

Vrch Eliášovka s nadmorskou výškou 1 023 m n. m. je najvyšším bodom Ľubovnianskej vrchoviny, zároveň najvyšším bodom obce Litmanová a hraničným vrcholom slovensko-poľskej hranice. Na vrchole Eliášovky nájdete približne 20 metrov vysokú rozhľadňu s výhľadom na slovenské a poľské kopce.

Tiež je tu vybudovaný altánok, lavičky a ohnisko ponúkajúce priestor na oddych v prírode. Eliášovka skrýva aj svoju dávnu históriu, keďže cez jej vrchol viedla počas druhej svetovej vojny tajná kuriérska cesta, ktorou putovali utečenci z Poľska smerom do Maďarska.

Chodník vedúci cez hraničný hrebeň je súčasťou cesty sv. Jakuba. Turistický sprievodca udáva výstup na vrchol prostredníctvom dvoch značených chodníkov, a to z obcí Jarabina a Litmanová. Najkratšia cesta k Eliášovke však vedie cez horu Zvir. Niekoľko desiatok metrov pod pútnickým miestom nájdete cyklistický chodník, ktorý síce nie je vyznačený na mape, ale spája sa s chodníkom označeným žltou farbou. Ten vás zavedie až k rozhľadni
.
Výstup na Eliášovku si odporúčame spojiť s návštevou pútnického miesta na hore Zvir, Jarabinskym prielomom či mestom Stará Ľubovňa. Okolie plné pamiatok a krásnej prírody je pestré na spoznávanie a výber z možností je široký.

Webová stránka bola vytvorená v spolupráci s Unceasing Solutions s.r.o.