Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v októbri úspešne zorganizovala prvý slovenský stánok na veľtrhu pre nehnuteľnosti a investície – ,,EXPO REAL 2022“ v Mníchove. Podnetom zúčastniť sa tejto prestížnej aktivity bolo najmä skutočnosť, že zastúpenie na tomto veľtrhu majú takmer všetky európske krajiny vrátane našich susedov.

Hlavným cieľom slovenskej reprezentácie na 24. ročníka tohto podujatia bolo zviditeľnenie Slovenska ako atraktívnej investičnej destinácie, ktorá má čo ponúknuť, a zároveň rozšírenie pôsobenia slovenských spoločností na iné trhy. V rámci slovenského stánku sa predstavilo 10 subjektov medzi ktorými mal zastúpenie náš Prešovský samosprávny kraj.

Slovenský stánok spoločne s našimi kolegami a kolegyňami využil možnosť predstaviť štátne priemyselné parky, služby SARIO, alebo napríklad úspešný projekt PSK Svätomariánska púť Svetlo z východu potenciálnym investorom, developerom, konzultačným spoločnostiam a finančným skupinám z rôznych krajín. Záujem o slovenský prezentačný priestor na Expo Real bol pozitívne ovplyvnený jeho umiestnením medzi veľkými hráčmi,  ako sú Barcelona, Madrid, České regióny či diskusné fórum EXPO REAL.

Účasť priniesla príležitosť pre našich zástupcov  prezentovať svoje ponuky tým najväčším hráčom európskeho trhu a nadviazať cenné zahraničné kontakty. Bohatý konferenčný program umožnil vystavovateľom a návštevníkom získať prehľad o najnovších a efektívnych trendoch v biznise a ucelený pohľad na ich smerovanie  odprezentované poprednými svetovými expertmi v tejto oblasti.

Celkovo sa veľtrhu zúčastnilo 1 887 vystavovateľov a takmer 40 000 návštevníkov zo 73 krajín sveta. Pozitívne spätné väzby a vysoká účasť predstavujú pre agentúru SARIO ambíciu vytvoriť slovenský stánok aj pre nasledujúci jubilejný 25. ročník EXPO REAL 2023.

Prešovský samosprávny kraj na tomto podujatí reprezentovali: podpredseda PSK Martin Jakubov, poslanec PSK Jozef Kmec, vedúca odboru strategického rozvoja PSK Marina Slivková spoločne so zamestnancami úradu PSK Máriom Stehlíkom, Marianou Jenčíkovou, Natáliou Balaníkovou, Stanislavom Sendekom a ďalšími.