Vydaj sa na cestu sebapoznania

Obajvte miesta, ktoré dýchajú krásou. Región ktorý spája duchovný pokoj s nádhernou prírodou a históriou.


Naplánuj si výlet

Objavujte duchovné destinácie

Vydajte sa na púť spolu s nami cez najkrajšie neobjavené regióny východu.


Naplánuj si výlet

Zo Slovenska do Poľska a späť

Viera nepozná hranice. Vydajte sa na duchovnú cestu medzi Slovenskom a Poľskom.


Naplánuj si výlet

Krosno

GPS súradnice
Lat: 49.68276375443742
Lng: 21.767727679174417

Krosno (270 m n. m.) (poľ. Królewskie Wolne Miasto Krosno) je mesto v Podkarpatskom vojvodstve, ktoré má približne 50 000 obyvateľov. Ide o jedno zo štyroch miest Podkarpatského vojvodstva, ktoré má tzv. práva powiatu. Jedná sa o niekdajšie stredoveké opevnené mesto, centrum obchodu s plátnom, súknom, či uhorským vínom.

V rokoch 1975 – 1998 bolo centrom samostatného Krosnianskeho vojvodstva. Dnes je centrom okresu, má regionálny až subregionálny význam. Sídli tu niekoľko inštitúcií s nadregionálnym významom, napr. Regionálne riaditeľstvo štátnych lesov, Podkarpadská regionálna veterinárna inšpekcia, Regionálna správa ciest, Obvodný banský úrad či Inštitút pre ropu a plyn. Zaujímavosťou je, že v meste sa nachádzalo prvé známe ložisko ropy na svete. Miestny blšák bol v 90. rokoch 20. storočia ako aj v prvých rokoch nového milénia popri Nowom Targu a Jablonke častým cieľom Slovákov v rámci nákupnej turistiky.

V roku 2015 bolo v Krosne založené Sanktuárium sv. Jána Pavla II. Každý rok putuje do Krosna cez 10 000 pútnikov na počesť pobytu Jána Pavla II. v Krosne, ktorý sa tu modlil a prebýval v júni 1997. Sedem rokov sa tu organizuje Charizmatické fórum, ktoré trvá dva dni.

Investície z projektu

  • Zhotovenie záhrad v areáli s umelecky znázornenými mariánskymi tajomstvami
  • Sociálne zariadenia v existujúcej fare
  • Infostánok o pútnickom centre